Board Of Commissioner

 

 

Edi Sumantri

Commissioner

Born in Jakarta on September 19, 1969. Earned Bachelor Degree of Economics from UID in 1989 and Master Degree of Administrative Science from Universitas Indonesia in 2001.

Appointed as Commissioner at Bank DKI since August 1, 2019 according to PT Bank DKI Circular Shareholders Resolutions dated August 1, 2019 as disclosed in “PT Bank DKI Extraordianry General Meetings of Shareholders Minutes” deed dated August 1, 2019. Effectively after declared passed Fit & Proper Test by Financial Service Authority.

Dual Position

Concurrently serving as Head of Regional Treasury Agency DKI Jakarta

Independency

Has no affiliation with other Board of Commissioners members, Board of Directors members, and majority shareholders.

Share Ownership

  • Has no shares ownership in Bank DKI
  • Has no 5% or more shares ownership in other Banks and Non-Bank Financial Institution or other Companies.

Career Development

  • Head of Regional Planning and Development (May 2015 – September 2015)
  • Deputy to Agency Chief, Tax Service Agency (2015 – 2017)
  • Chief of Regional Tax and Retribution Agency (2017 – 2018)
  • Head of Regional Treasury Agency (2018 – now)

 

 

Lukman Hakim

Independent Commissioner with Dual Position as President Commissioner Caretaker**

Born in Ambarawa, May 18, 1968 (52 years old as December 31, 2020). Indonesian Citizen, lived in Solo. Graduated with Bachelor Degree in Economics & Development Studies from Gadjah Mada University in 1994 and Master Degree of Economics & Development Studies from Gadjah Mada University and Doctoral Degree in Economics from North Malaysia University in 2011.

Appointed as Independent Commissioner of Bank DKI since June 17, 2018 according to PT Bank DKI "Circular" Shareholders Resolutions dated June 8, 2018 as disclosed in Deed of PT Bank DKI Circular General Meetings of Shareholders Resolutions No 31 dated June 25, 2018. Has passed Fit & Proper Test by Financial Service Authority dated October 30, 2018 according to the Financial Service Authority letter No KEP-178/D.03/2018. His term of office is from 17 June 2018 until the closing of the third year Annual GMS.

Dual Position

Appointed as President Commissioner Caretaker of Bank DKI since June 28, 2021 according to PT Bank DKI Annual General Meeting of Shareholders dated June 28, 2021 as disclosed in “Resume of the Annual General Meeting of Shareholders of PT Bank DKI” No 151/VI/2021 dated June 28, 2021. His terms of office is until the appointment of the Commissioner Primary by the shareholders.

Independency

Has no affiliation with other Board of Commissioners members, Board of Directors members, and majority shareholders.

Career Development

  • Vice Dean Sector III in Economy & Business Faculty of Sebelas Maret University, Surakarta (2015-current)
  • Dean Assistant Sector III in Economy & Business Faculty of Sebelas Maret University, Surakarta (2011-2015).

**Effective until the appointment of the Commissioner Primary by the shareholders.