Committee

Basuki Setyadjid

Chairman of Audit Committee

Position, Appointment Basis Serving Period Position and Dual Position

Appointed as Chair of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Member of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and chairman of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee. 

Lukman Hakim

Member of Audit Committee 

Position, Appointment Basis Serving Period Position and Dual Position 

Appointed as a Member of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Chair of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and Members of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee.

Oki Prabinito Siahaan

Member of Audit Committee

Position, Appointment Basis & Serving Period

An independent party appointed as an Audit committee member since December 9, 2019 based on the decree of Bod No. 04/KEP-DIR/XII/2019 dated December 6, 2019. The term of office as a member of the Audit Committee of PT Bank DKI is counted from 6 December 2019 until the closure of the annual GMS held in 2021.

Yayat Rukhyat

Member of Audit Committee

Position, Appoinment Basis & Serving Period

Appointed as a Member of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021.

 

Basuki Setyadjid

Chairman of Audit Committee

Member of Audit Committee 

Appointed as Chair of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Member of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and chairman of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee. 

Lukman Hakim

Member of Audit Committee 

Position, Appointment Basis Serving Period Position and Dual Position 

Appointed as a Member of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Chair of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and Members of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee.

 

 

 

Rainald Okta Putra

Member of Risk monitoring Committee

Position, Appointment Basis & Serving Period

 

Appointed as a Member of the Risk Monitoring Committee based on Directors Decree No.09 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period from December 9, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021.

 

-->

Basuki Setyadjid

Chairman of Audit Committee

Position, Appointment Basis Serving Period Position and Dual Position

Appointed as Chair of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Member of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and chairman of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee. 

 

Lukman Hakim

Member of Audit Committee 

Position, Appointment Basis Serving Period Position and Dual Position 

Appointed as a Member of the Audit Committee based on Directors Decree No.08 / KEP-DIR / XI / 2019 dated November 27, 2019. Position for the period commencing from December 1, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021. Currently also serves as Chair of the Monitoring Committee DKI Bank Risk and Members of the DKI Bank Remuneration and Nomination Committee.

 

Romy Wijayanto

Member of Remuneration & Nomination Committee

Position, Appointment Basis & Serving Period

Appointed as a Member of the Remuneration and Nomination Committee based on Directors' Decree No.07 / KEP-DIR / X / 2019 dated October 21, 2019. Position for the period commencing from October 21, 2019 until the closing of the Annual GMS held in 2021.